Odborné činnosti
pomoc pri odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej osoby
poskytujeme v závislosti od stanoveného stupňa odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby určeného v právoplatnom rozhodnutí a posudku o odkázanosti na sociálnu službu prijímateľa sociálnej služby
sociálne poradenstvo
je činnosť zameraná na pomoc fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii. Personál sociálno-zdravotného úseku poskytuje prijímateľom sociálnych služieb umiestneným v zariadení a ich rodinným príslušníkom poradenskú službu. Vybavuje osobnú agendu prijímateľov, pomáha pri písomnom styku s rôznymi inštitúciami ( s ÚPSVaR, so súdmi, daňovými úradmi, so sociálnou poisťovňou, katastrálnym úradom, poštou a pod. ), pomáha prijímateľom i pri riešení ich problémov, podieľa sa na uspokojovaní potrieb s cieľom zlepšenia kvality ich života.
Poradenstvo v oblasti zdravotne starostlivosti zabezpečuje praktický lekár a zdravotné sestry priamo v zariadení.
sociálna rehabilitácia
v tejto činnosti sa zameriavame na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti prijímateľa sociálnej služby rozvojom a nácvikom zručností alebo aktivizovaním schopností a posilňovaním návykov pri sebaobsluhe, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách. Venujeme sa i nácviku používania pomôcok, nácviku prác v domácnosti, nácviku priestorovej orientácie a samostatného pohybu, ako aj sociálnej komunikácie.
ošetrovateľská starostlivosť
ošetrovateľskú starostlivosť vykonávajú sestry a opatrovateľky počas trojzmennej prevádzky.
Okrem ošetrovateľskej starostlivosti zabezpečujeme aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti prostredníctvom:
- praktického lekára MUDr. Gabriša – 1x týždenne
- iných praktických lekárov, v súlade so slobodnou voľbou občana
- odbornej lekárky – odbor psychiatria, ktorá zabezpečuje odbornú starostlivosť 1x za štvrťrok
- ADOS Pohoda, s.r.o. ( Nemocničná č. 979, 017 01 Považská Bystrica )
- RADOS PB, s.r.o. ( Považské Podhradie č. 423, 017 04 Považská Bystrica )
Na odborné vyšetrenia dochádzajú klienti ( prijímatelia sociálnej služby ) do NsP k príslušnému lekárovi.
pracovná terapia
cieľom pracovnej terapie je obnova udržania alebo rozvoja jeho fyzických, mentálnych a pracovných schopností. (skrášľovanie vonkajších a vnútorných priestorov zariadenia, jarné upratovanie, vysádzanie kvetinových záhonov, zhrabovanie pokosenej trávy, zametanie chodníkov, ...)